PRC Wire

31/08/2017 - 11:45
Sosnowiec / Afganistan

Polki pomagają w Afganistanie i szukają funduszy przez crowdfunding

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Sosnowca zaangażowało się w pomoc Afgankom, organizując treningi z tamtejszymi liderkami społecznymi. Podczas wizyt w Afganistanie nakręciły film „Siostry”, bo – jak mówi Monika Sobańska, autorka i koordynatorka projektu – „ Kobiety na wschodzie i zachodzie łączy więź – wszystkie jesteśmy siostrami ”. Teraz zbierają środki na dokończenie filmu, by móc zaprezentować go na festiwalach filmowych – między innymi w Ankarze i Nowym Jorku. Chcemy, by o problemie kobiet w Afganistanie usłyszał cały świat. Nasza akcja pokazuje, że każdy może się zaangażować w pozytywne zmiany na świecie ” – dodaje Sobańska.

W akcję zaangażowało się wiele znanych osób:

  • Agata Młynarska,
  • Paulina Przybysz,
  • Krystyna Janda,
  • prof. Magdalena Środa,
  • Wanda Nowicka,
  • Robert Biedroń,
  • Dr Ludwika Włodek,
  • Dorota Warakomska,
  • Dr Małgorzata Tkacz-Janik,
  • Piotr Rogucki.

Aby wesprzeć produkcję filmu, wystarczy wejść na https://polakpotrafi.pl/siostry i wpłacić dowolną kwotę. W zamian za finansowe wsparcie filmu można zdobyć zakulisową wejściówkę na koncert, prywatny lunch, a także książki i płyty z imiennymi dedykacjami.

Pełną informację prasową, zdjęcia i grafiki można pobrać pod tym linkiem:

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/0Bx9s7iNIboecNHJIX0xfMnBraUk

Dodatkowe informacje znajdują się też na stronie:

Młode liderki Afganistanu

Sama historia tytułowych sióstr: Zohry, Gaisu i Parastu jest równie interesująca, co dramatyczna. Parastu była bardzo piękna – chciał się z nią ożenić lokalny watażka. Ojciec sprzeciwił się wydaniu córki za mąż, co przypłacił własnym życiem. Parastu w wieku 13 lat, w męskim przebraniu, przez 7 miesięcy, noc w noc, z karabinem w ręku, broniła się przed porwaniem przez gang lokalnego watażki. Wkrótce uciekła z rodzinnej wsi. W zamian za nią, aby zyskać na czasie, synowi lokalnego watażki została przyrzeczona jej młodsza siostra – sześcioletnia wówczas Gaisu. Była ona regularnie gwałcona przez swojego przyszłego męża. Jej też cudem udało się uciec od przymusowego małżeństwa. Teraz siostry razem walczą o byt innych Afganek.

Bohaterki filmu przyjadą we wrześniu do Polski na Kongres Kobiet (9-10 września 2017), odbędą się także specjalne projekcje filmowe skróconej wersji filmu w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Jest to dodatkowa okazja, by je poznać i przygotować materiał z udziałem bohaterek filmu dla Państwa czytelników.

Już teraz zapraszam na konferencję prasową w Warszawie w dniu 5 września 2017 w Muzeum Azji i Pacyfiku, Solec 24, w godzinach 14.30-15.30.

Zachęcam także do kontaktu.

Kontakt:

Źródło:

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety

Website:

http://polakpotrafi.pl/siostry

Kontakt:

Monika Sobańska

Telefon:

+48602314431

Email:

youth.awa@gmail.com

Pozostałe aktualności z…

Do góry

Za materiał opublikowany w serwisie PRC Wire odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego autor