PRC Wire

13/02/2018 - 7:30
GIS 7/2018

Merkel chce rządzić w Niemczech przynajmniej do 2021 r.

Węgierski rząd liczy na poprawę stosunków z Waszyngtonem

Według ministra ds. zasobów ludzkich Zoltána Baloga sekretarz stanu USA Rex Tillerson zapowiedział zmianę stosunku amerykańskiej administracji wobec rządu Węgier. Wyrażać to mają nowe nominacje w departamencie stanu USA. Węgierski minister uzyskał te informacje podczas krótkiej rozmowy z Tillersonem podczas uroczystości z okazji Narodowego Śniadania Modlitewnego (National Prayer Breakfast) w Waszyngtonie.

Rząd Viktora Orbana liczył, że za prezydentury Donalda Trumpa relacje węgiersko-amerykańskie będą lepsze niż za czasów Baracka Obamy. Wówczas Waszyngton regularnie krytykował władze Węgier za naruszanie rządów prawa i wartości demokratycznych. W 2014 r. Stany Zjednoczone zakazały wjazdu sześciu węgierskim wysokim urzędnikom państwowym, których oskarżono o korupcję.

W ostatnim roku jednak niewiele zmieniło się na linii Waszyngton-Budapeszt. Jednym z powodów była nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym z kwietnia 2017 r. Mogła ona doprowadzić do zamknięcia Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie (CEU), który jest amerykańską uczelnią założoną przez miliardera George’a Sorosa. Jesienią została znaleziona formuła prawna przedłużająca działalność CEU, ale przyszłość tego uniwersytetu nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

Jesienią sekretariat stanu zdecydował o przyznaniu 700 tys. dolarów na wspieranie projektów medialnych na Węgrzech, które służą „zwiększeniu dostępu do obiektywnych informacji o wydarzeniach w kraju i na świecie”. Węgierski rząd protestował przeciwko temu, uznając, ze jest to ingerencja w wewnętrzne sprawy tego kraju.

Mimo zaproszenia od Donalda Trumpa nadal nie doszło do wizyty Viktora Orbana w Waszyngtonie. Nieobsadzone pozostaje stanowisko ambasadora USA w Budapeszcie.

Udział delegacji Węgier w Narodowym Śniadaniu Modlitewnym w Waszyngtonie jest próbą zmiany tej sytuacji. Spotkanie ministra Zoltána Baloga z sekretarzem Rexem Tillersonem nie miało jednak formalnego charakteru, a do wypowiedzi węgierskiego polityka strona amerykańska się nie odniosła. Oficjalne spotkania Baloga z przedstawicielami administracji USA odbyły się na znacznie niższym szczeblu.

Europa staje się silniejsza militarnie

Do 2025 r. wydatki na obronność Francji mają wzrosnąć o jedną trzecią i dojść do poziomu 2 proc. PKB. Co roku rząd w Paryżu chce dodatkowo przeznaczać na obronę 1,7 mld euro. Priorytetem są pojazdy opancerzone, łodzie podwodne, myśliwce oraz satelity wywiadowcze. W ten sposób Francja chce wywiązać się z zobowiązań w ramach NATO, a przede wszystkim przyczynić się do powstania Europejskiej Unii Obronnej.

Jak zwraca uwagę ekspert GIS prof. Mikkel Vedby Rasmussen, główne wyzwania militarne stojące przez państwami UE to bezpieczeństwo wewnętrzne i zwalczanie terroryzmu, konwencjonalne odstraszanie Rosji oraz zastosowanie w wojskowości nowych technologii. „Do pewnego stopnia inwestycje w tych dziedzinach są komplementarne. Jednak biorąc pod uwagę powolny wzrost gospodarczy i dalsze ograniczenia fiskalne w Europie, będą one ze sobą konkurować o finansowanie” – uważa prof. Rasmussen.

Ekspert GIS zwraca uwagę, że w największym stopniu zostaną wzmocnione europejskie siły powietrze. W najbliższych latach do służby w europejskich państwach NATO wejdzie łącznie ponad 340 myśliwców F-35.

Na rosnących wydatkach na obronność w Europie mają korzystać także europejskie firmy zbrojeniowe. Od 2021 r. Komisja Europejska chce mieć do dyspozycji 3,5 mld euro rocznie na projekty naukowo-badawcze w dziedzinie obronności realizowane wspólnie przez państwa UE. Według prof. Rasmussena wspierane będą przede wszystkim przedsięwzięcia związane ze sztuczną inteligencją, robotyką i cyberwojną.

https://www.gisreportsonline.com/options-for-european-defense,defense,2458.html

Merkel chce rządzić w Niemczech przynajmniej do 2021 r.

Angela Merkel ogłosiła swoje plany polityczne na najbliższe lata. W telewizyjnym wywiadzie zapowiedziała, że chce pozostać na stanowisku szefowej niemieckiego rządu do końca tej kadencji Bundestagu. Nie zamierza również rezygnować z funkcji przewodniczącej CDU. Zasugerowała także, że w razie przedterminowych wyborów znów może być kandydatką swojej partii na urząd kanclerski. Wcześniejsze wybory parlamentarne w Niemczech nadal nie są wykluczone, ponieważ umowę o utworzeniu koalicji rządowej muszą jeszcze zatwierdzić w partyjnym referendum członkowie SPD.

Wynik tego głosowania nadal nie jest przesądzony. Wielu zwykłych członków SPD było niezadowolonych z ostatnich działań władz partii. Swoim liderom socjaldemokraci zarzucali zbyt daleko idące ustępstwa wobec chadeków, sprzeczne decyzje oraz personalne intrygi. Z tych powodów Martin Schulz najpierw zapowiedział rezygnację z funkcji przewodniczącego SPD, a później jeszcze ogłosił, że ostatecznie nie zostanie ministrem w nowym rządzie. Ma to ograniczyć wewnątrzpartyjne konflikty oraz zapewnić akceptację umowy koalicyjnej z CDU/CSU.

Na razie nie są znane nazwiska wszystkich nowych ministrów. Członków rządu delegowanych przez CDU Angela Merkel ma przedstawić na zjeździe tej partii 26 lutego. Także wtedy delegaci mają zatwierdzić umowę o utworzeniu rządu wielkiej koalicji. Będzie ona pozytywna dla kanclerz Merkel, chociaż w CDU pojawiły się także głosy wobec niej krytyczne. Dla tej partii szczególnie bolesna jest rezygnacja z ministerstwa finansów. Zostanie ono obsadzone przez polityka SPD (prawdopodobnie będzie nim obecny burmistrz Hamburga Olaf Scholz). Przejęcie tego resortu było warunkiem wejścia socjaldemokratów do nowego rządu Merkel.

W blisko 200-stronicowej umowie koalicyjnej trzy partie ustaliły szczegółowy program rządu do 2021 r. Priorytetami są polityka prorodzinna, cyfryzacja i budownictwo mieszkaniowe. Oznacza to m.in., że zwiększone zostaną wydatki na żłobki i przedszkola oraz budowę mieszkań socjalnych. Zasiłek na dzieci, który w zależności od liczby dzieci waha się od 194 do 225 euro miesięcznie, zostanie stopniowo podwyższony o 25 euro. Rząd chce również przyspieszyć rozbudowę sieci światłowodowej, szczególnie na obszarach wiejskich. Od 2021 r. większość podatników ma zostać zwolniona z płacenia podatku solidarnościowego, który przeznaczony jest na wsparcie landów byłej NRD (5,5 proc. od dochodów).

W polityce europejskiej nowy rząd chce ściśle współpracować z Francją. Chodzi m.in. o głębszą integrację w strefie euro oraz harmonizację polityk fiskalnej i socjalnej. Zasadą nowego budżetu UE po 2020 r. ma być „wzajemna solidarność” państw członkowskich. Koalicja rządowa deklaruje również wolę współpracy z Polską.

To, czy ostatecznie powstanie czwarty rząd pod kierownictwem Angeli Merkel, okaże się w niedzielę 4 marca. Wtedy opublikowany zostanie wynik referendum wśród członków SPD, którzy zdecydują o przyjęciu lub odrzuceniu umowy z chadekami. Uprawnionych do głosowania jest blisko 464 tysiące członków tej partii.

Macron nie realizuje swojego programu gospodarczego

Wydatki publiczne we Francji wynoszą ponad 56 proc. PKB, podczas gdy średnia dla państw OECD to 41 proc. PKB. Podczas kampanii wyborczej Emmanuel Macron obiecał ich redukcję o 60 mld euro rocznie. Tymczasem w 2018 r. mają zostać one zmniejszone o 14 mld euro.

W ocenie eksperta GIS dr. Emmanuela Martina obecny prezydent Francji w niewielkim stopniu realizuje swoje plany reform gospodarczych. „Podatek solidarności został zastąpiony nowym podatkiem od nieruchomości, który może okazać się jeszcze gorszy. Z kolei nowa ustawa ograniczająca dozwoloną prędkość na drogach niższej kategorii do 80 km/h traktowana jest nie tyle jako środek ratujący życie, ile sposób na zwiększenie dochodów państwa” – zauważa dr Martin.

Może to oznaczać, że „pragmatyczny centryzm” prezydenta Macrona okaże się nową próbą zachowania status quo we Francji. Tymczasem już teraz koszty obsługi zadłużenia publicznego, które wynosi 97 proc. francuskiego PKB, wynoszą 10 proc. budżetu państwa. Jeśli władze nie zdecydują się na reformy gospodarcze, a w strefie euro dojdzie do wzrostu stóp procentowych, Francja znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji. (treść płatna)

https://www.gisreportsonline.com/emmanuel-macrons-shrinking-revolution,politics,2462.html

Niniejsza informacja może być bezpłatnie wykorzystana przez media (w całości lub części) pod warunkiem powołania się na jej źródło w postaci aktywnego linka do serwisu www.gisreportsonline.com

Kontakt:

Źródło:

Geopolitical Intelligence Services

Website:

https://www.gisreportsonline.com/

Kontakt:

Anna Kalinowska

Telefon:

+48 605 636 666

Email:

kalinowska@gisreportsonline.com

Pozostałe aktualności z…

Do góry

Za materiał opublikowany w serwisie PRC Wire odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego autor