PRC Wire

03/07/2018 - 7:00
Warszawa

Aktywne wakacje, czyli jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy

Co robiły w wakacje najbardziej znane osobowości ze świata najnowszych technologii? Zuckerberg, Gates, Musk i Jobs pracowali, uczyli się, zdobywali nowe doświadczenia. 

Wakacje to świetny okres na naukę. Z Raportu Gumtree 2017Aktywni+ przyszłość rynku pracy wynika, że 83% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że nowe technologie są kluczem do powodzenia na rynku pracy. Dlatego w wakacje pomyśl, jak połączyć przyjemne z pożytecznym i zwiększ swoje szanse zawodowe.

Postęp technologiczny powoli, ale sukcesywnie eliminuje miejsca pracy zajmowane przez pracowników o średnich i niskich kwalifikacjach. Co więcej cyfryzacja, robotyzacja i automatyzacja wkracza na pola zawodowe wykwalifikowanych specjalistów: analityków finansowych, prawników czy ekspertów podatkowych. Algorytmy obsługiwane przez inżynierów komputerowych mogą już wykonać tę samą pracę, co specjaliści w bankach na Wall Street.

Ocenia się, że w Polsce 40% miejsc pracy jest zagrożonych automatyzacją. W krajach OECD zagrożenie to wynosi około 57%. Dlatego już dziś planując karierę w zawodzie urzędniczym lub biurowym warto przez chwilę zastanowić się, czy jest to przyszłościowe.

Technologia ma jednak ogromny potencjał, aby nie odbierać miejsc pracy, lecz je tworzyć. Obecnie na rynku pracy najlepiej opłacani są pracownicy posiadający kompetencje w zakresie nowych zawodów. Pensje w zawodach tradycyjnych kurczą się. Ostatnie badanie McKinsey’a pokazuje, że 56% nowych miejsc pracy należy do zupełnie nowych zawodów. Nowoczesne organizacje pilnie potrzebują ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy, specjalistów od cyberbezpieczeństwa, zarządzania Internetem, mediów społecznościowych, robotyki, druku 3D itp.

Oczywiście zmiany bywają bolesne, ale nie niemożliwe. A ponieważ gospodarka i rynek pracy będą potrzebowały programistów i automatyków, których zadaniem będzie zarządzanie robotami, należy na nowo przemyśleć system edukacji i pogodzić się z faktem, że mamy przed sobą całe życie ciągłego uczenia się.

Potwierdza to badanie wykonane na potrzeby Gumtree. Zdecydowana większość badanych uważa, że utrzymanie się na rynku pracy wymaga inwestowania w nowe umiejętności. Twierdzi tak średnio 72% pracujących Polaków. Najmniejszą potrzebę dokształcania w zakresie obsługi nowych urządzeń lub programów odczuwają rolnicy (tylko 43%), największą – przedsiębiorcy (81%).

Rzeczywistość zmusza nas do myślenia i działania w nowy sposób. Oznacza to zasadnicze zmiany zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, oraz zmiany w przygotowaniu do wykonywanej pracy. Efektywne i skrojone dokładnie na potrzeby rynku i pracowników szkolenia proponuje CodersTrust Polska. Oferta firmy obejmuje naukę programowania od podstaw.

Elastyczna forma warsztatów sprawia, że nie musisz tracić całych wakacji. Wystarczy tylko 15 godzin tygodniowo. Gdziekolwiek jesteś, możesz uczestniczyć w kursie, dzięki lekcjom on-line. Ta nowoczesna forma zapewnia pełną dostępność także osobom niepełnosprawnym. Lekcje odbywają się przy wsparciu Mentora i umożliwiają uzyskanie w krótkim czasie kompetencji niezbędnych do realizacji projektów komercyjnych.

CodersTrust Polska ponadto, już w trakcie wybranego kursu przygotowuje do zdobycia pracy, wspiera podczas rekrutacji, uczy kompetencji nietechnicznych ułatwiających m.in. pracę zespołową. Szkolenia on-line to autorski model nauki nastawiony na efektywność. Co ich wyróżnia? Przede wszystkim to, że absolwenci po zakończeniu kursów są już gotowi do podjęcia pracy w nowym zawodzie.

W Polsce mało osób poświęca czas na rozwój. Tylko co dziesiąty Polak – Uczęszcza na kursy i szkolenia podnoszące kompetencje w celu zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Co piąty pracujący zadeklarował, że – poszerza swoją wiedzę w zakresie nowych technologii; znacznie większą uwagę przywiązują do tego studenci – 37% (dane z Raportu Gumtree 2017). Często wiąże się to z brakiem czasu.

Dlatego zdalne kursy i technika nauki na odległość to bardzo dobra propozycja dla osób, które nie tylko poszukują pracy, ale również dla tych, którzy pracują i uczą się jednocześnie.

Najnowsza rewolucja cyfrowa przestała traktować pracownika jak część zamienną. Jego rozwinięte kompetencje cyfrowe już teraz stanowią nieocenioną wartość zarówno w środowisku pracy, jak i w obszarze życia codziennego. Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz tego także dokonać – mawiał Walt Disney. Dlatego w wakacje nie obijaj się. Zainwestuj w siebie, nie czekając na moment, w którym na stanowisku pracy zastąpi cię sztuczna inteligencja. Weź udział w dokonujących się zmianach, nie stój z boku. Wtedy zmiany mogą być tylko na lepsze.

Źródło:

http://www.delab.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2017/04/DELabUW_raport_Aktywni.pdf

https://www.weforum.org/agenda/2017/12/robots-coming-for-800-million-jobs/

https://coderstrust.pl/

Editorial Note:

CodersTrust Polska to innowacyjna platforma do nauki programowania online z aktywnym wsparciem doświadczonych mentorów i gwarancją pracy w branży technologicznej. Misją CodersTrust Polska jest demokratyzacja dostępu do nauki programowania i pracy w najbardziej perspektywicznej branży. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniem współczesnego rynku pracy tworząc elastyczny model nauki online. 

Przedsięwzięcie kierowane jest do wszystkich, którzy chcą zdobyć kompetencje tak bardzo poszukiwane na rynku pracy. Zdalna forma nauki umożliwia korzystanie z platformy z dowolnego miejsca na ziemi o dowolnej porze.

Kontakt:

Źródło:

CodersTrust Polska

Website:

http://coderstrust.pl/

Kontakt:

Joanna Pruszyńska-Witkowska

Telefon:

601 28 60 25

Email:

j.pruszynska@coderstrust.pl

Pozostałe aktualności z…

Do góry

Za materiał opublikowany w serwisie PRC Wire odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego autor