PRC Wire

23/01/2018 - 7:15
GIS 4/2018

Zacięta walka o władzę w Czechach

W tym tygodniu Davos będzie stolicą świata

W trwającym od wtorku do piątku Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w szwajcarskim Davos weźmie udział trzy tysiące uczestników, w tym ponad 70 szefów państw i rządów. Z Polski przyjadą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Polski prezydent weźmie udział w piątkowej debacie o Europie Środkowo-Wschodniej z udziałem m.in. prezydentów Ukrainy i Litwy. Z kolei premier RP będzie dyskutował w czwartek o przyszłości integracji europejskiej m.in. z minister obrony Niemiec i ministrem gospodarki Francji.

W Forum w Davos wezmą udział także prezydent Emmanuel Macron, kanclerz Angela Merkel i premier Theresa May. Ponadto spodziewani się szefowie rządów Austrii, Holandii, Irlandii i Włoch.

W Forum uczestniczył będzie także prezydent Donald Trump, który – jak zapowiedziała rzecznika Białego Domu – będzie promował swoją agendę „America First”. Donald Trump jest pierwszym urzędującym prezydentem USA od czasów Billa Clintona, który weźmie udział w WEF.

Wyjątkowym wydarzeniem jest również udział delegacji na najwyższym szczeblu z Indii. Przewodniczył jej będzie premier Narendra Modi, a członkami są m.in. ministrowie finansów i obrony. To pierwsza obecność indyjskiego premiera na Forum w Davos od ponad 20 lat.

W ubiegłym roku najważniejszą częścią WEF było wystąpienie prezydenta Chin Xi Jinpinga, który bronił reguł wolnego handlu i globalizacji. Kontrastowało to z protekcjonistycznym programem prezydentury Donalda Trumpa. Przemówienie Xi zostało przyjęte jako zapowiedź przejęcia przez Chiny roli światowego lidera.

W tym roku w Davos Chiny reprezentować będzie Liu He, główny doradca ekonomiczny prezydenta Chin.

Socjaldemokraci są bliżej nowej koalicji z Merkel

Podczas niedzielnego nadzwyczajnego zjazdu SPD delegaci zgodzili się na rozpoczęcie formalnych negocjacji o utworzeniu nowej koalicji rządowej z centroprawicowymi CDU i CSU. Dzięki temu zapewne powstanie czwarty z kolei rząd pod wodzą kanclerz Angeli Merkel. Nie oznacza to jednak zakończenia politycznej niepewności w Niemczech.

Przeciwko utworzeniu trzeciej wielkiej koalicji rządowej głosowało 44 proc. delegatów SPD. Było to więcej niż spodziewali się obserwatorzy. Początkowo był to bowiem jedynie postulat partyjnej młodzieżówki, której nie podobały się wyniki wstępnych negocjacji władz SPD z liderami chadecji. Tak silny sprzeciw działaczy osłabia pozycję przewodniczącego SPD Martina Schulza i pozostałych członków władz partii.

Szefostwo SPD uzyskało zgodę na dalsze rozmowy z chadekami, ale zgodnie z uchwałą zjazdu musi wynegocjować nowe ustalenia w trzech kwestiach. Chodzi o wprowadzenie przepisów, które do minimum ograniczą możliwość zawierania umów na czas określony, oraz o zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Ponadto SPD domaga się ułatwień przy sprowadzeniu członków rodzin dla uchodźców, którym przyznano prawo do tymczasowego pobytu w Niemczech.

Ten ostatni postulat budzi opór szczególnie w CSU z Bawarii, która przed październikowymi wyborami regionalnymi rywalizuje z antyimigrancką Alternatywą dla Niemiec (AfD). Wcześniej, podczas sondażowych rozmów, liderzy trzech partii uzgodnili wprowadzenie limitu dla imigracji do Niemiec (na poziomie 180-220 tys. osób rocznie) oraz ograniczeń w sprowadzaniu członków rodzin.

Jeśli liderzy trzech partii wynegocjują nowe kompromisy, umowa koalicyjna będzie musiała jeszcze zostać zatwierdzona w głosowaniu, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy członkowie SPD (430 tys. osób). Uważa się jednak, że władze partii mają większy wpływ na szeregowych członków niż na działaczy średniego szczebla.

Ujawnione podczas niedzielnego zjazdu podziały w SPD mogą mieć istotny wpływ na dalsze działania tej partii. Może się okazać, że wielka koalicja nie będzie tak stabilna jak w poprzednich latach i nie uda się jej utrzymać do końca kadencji.

W ocenie założyciela GIS Michaela of Liechtenstein nie można oczekiwać, by nowy rząd CDU/CSU-SPD był w stanie dokonać koniecznych zmian w polityce gospodarczej i społecznej Niemiec. https://www.gisreportsonline.com/europe-and-germanys-coalition-of-losers,2441,c.html

Zacięta walka o władzę w Czechach

W piątek i sobotę odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich w Czechach. Wezmą w niej udział obecny prezydent Miloš Zeman i profesor Jiří Drahoš. Według sondaży różnica między konkurentami wynosi około jednego punktu procentowego na korzyść Drahoša.

Pierwszą turę wygrał Miloš Zeman, zdobywając 38,6 proc. głosów, podczas gdy Jiří Drahoš zebrał 26,6 proc. W liczbach bezwzględnych ta różnica wyniosła niecałe 620 tys. głosów. Zeman zwyciężył we wszystkich okręgach kraju z wyjątkiem Pragi i okolic, gdzie wygrał Drahoš.

Szanse przed drugą turą są wyrównane, ponieważ Jiříego Drahoša poparła większość z kandydatów, którzy już odpadli. Z kolei Miloš Zeman może liczyć na wsparcie premiera Andreja Babiša, który jest jednym z najbogatszych obywateli Czech. Zdaniem socjologów urzędujący prezydent ma większy potencjał do mobilizacji wyborców.

Zeman i Drahoš reprezentują różne kierunki polityczne w Czechach. Miloš Zeman opowiada się za ściślejszą współpracą z Rosją i Chinami oraz krytycznie podchodzi do Unii Europejskiej. Z kolei Jiří Drahoš wspiera integrację w ramach struktur euroatlantyckich.

W ostatnich dniach kampanii odbędą się dwie telewizyjne debaty z udziałem kandydatów – we wtorek w prywatnej stacji Prima TV, zaś w czwartek w publicznej telewizji ČT.

Czesi od 2013 r. wybierają prezydenta na 5-letnią kadencję w wyborach powszechnych. Jednym z uprawnień głowy państwa jest powoływanie i odwoływanie premiera oraz ogłaszanie wyborów parlamentarnych.

W ubiegłym tygodniu premier Andrej Babiš przegrał w parlamencie głosowanie nad wotum zaufania dla swojego rządu, który w konsekwencji podał się do dymisji. Mimo to prezydent Zeman zapowiedział, że da mu kolejną szasnę na stworzenie koalicji rządowej.

Ugrupowanie ANO Babiša ma najwięcej posłów w niższej izbie parlamentu Czech (78 spośród 200 deputowanych). Od październikowych wyborów nie jest jednak w stanie stworzyć koalicji z innymi partiami i premier Babiš kieruje rządem mniejszościowym.

Jednym z powodów jest śledztwo w sprawie defraudacji pieniędzy z UE przez firmy Andreja Babiša, które prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W piątek czescy posłowie zgodzili się na uchylenie immunitetu premiera Babiša, co ma umożliwić zakończenie śledztwa.

Ewentualna porażka Miloša Zemana może oznaczać, że Andrej Babiš utraci wpływowego sojusznika i w Czechach będą musiały się odbyć przyspieszone wybory parlamentarne.

Nowy szef Eurogrupy jest wygodny dla wielkich graczy

W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie Eurogrupy pod wodzą nowego przewodniczącego, którym jest minister finansów Portugalii Mário Centeno. Eurogrupa to nieformalne gremium, w którym ministrowie finansów 19 państw strefy euro koordynują politykę gospodarczą swoich rządów.

Na 2,5-letnią kadencję szefa Eurogrupy Mário Centeno został wybrany w grudniu, uzyskując wcześniej wsparcie rządów Francji i Niemiec. Jest pierwszym przedstawicielem państw południa Europy (które najmocniej doświadczyły kryzysu w strefie euro) na tym stanowisku.

Jako minister finansów Portugalii Centeno uchodził za przeciwnika polityki oszczędnościowej. Równocześnie znacznie zredukował wydatki publiczne, dzięki czemu deficyt budżetowy Portugalii zmniejszył się z 7,2 proc. PKB w 2014 r. do 2 proc. PKB w 2017 r.

Rola Eurogrupy może w przyszłości się zwiększyć, jeśli kraje strefy euro zdecydują się na głębszą integrację. Zabiega o to szczególnie prezydent Francji Emmanuel Macron.

„Mário Centeno być może brakuje charyzmy niezbędnej do wdrażania zmian, ale z pewnością może być odpowiednim partnerem dla tych, którzy zdecydowaliby się je przeprowadzić” – uważa ekspert GIS prof. Enrico Colombatto. https://www.gisreportsonline.com/opinion-mario-centenos-useful-ambiguities,economy,2430.html#

Niniejsza informacja może być bezpłatnie wykorzystana przez media (w całości lub części) pod warunkiem powołania się na jej źródło w postaci aktywnego linka do serwisu www.gisreportsonline.com

Kontakt:

Źródło:

Geopolitical Intelligence Services

Website:

https://www.gisreportsonline.com/

Kontakt:

Anna Kalinowska

Telefon:

+48 605 636 666

Email:

kalinowska@gisreportsonline.com

Pozostałe aktualności z…

Do góry

Za materiał opublikowany w serwisie PRC Wire odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego autor