PRC Wire

20/04/2017 - 12:16
Warszawa

Płaca minimalna w górę!

Poznaliśmy prognozowane przez Ministerstwo Finansów wartości podstawowych wskaźników makroekonomicznych na kolejne lata, jakie znalazły się w najnowszej aktualizacji programu konwergencji oraz wieloletnim planie finansowym państwa. Zazwyczaj te same prognozy przedstawiane są później również w założeniach budżetu państwa na kolejny rok. A także stanowią podstawę do wyliczania minimalnego, dopuszczanego wzrostu płacy minimalnej.

Z uwagi na to, że prognoza inflacji na 2016 r. po raz kolejny została przestrzelona (w założeniach ustawy budżetowej zakładano średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 1,7% rok do roku, podczas gdy w rzeczywistości nastąpił ich spadek o 0,6% rok do roku), przewidziany w ustawie mechanizm tzw. wskaźnika weryfikacyjnego sprowadza w dół wysokość płacy minimalnej stanowiącej punkt wyjściowy do dalszych obliczeń. Prognozowany na 2018 r. relatywnie dynamiczny wzrost PKB (o 3,8%) oraz średnioroczny wskaźnik inflacji bliski celowi NBP (2,3%) przekładają się jednak na znacznie dalej idące podniesienie najniższego dopuszczalnego pułapu minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że płaca minimalna musiałaby wynieść co najmniej 2049 zł brutto miesięcznie, a minimalna stawka godzinowa (zaokrąglana zgodnie z przepisami ustawy do pełnych dziesiątek groszy) – 13,30 zł brutto.

Oficjalnie informacja ta zostanie potwierdzona do 10 maja, bowiem w tym terminie strona rządowa jest zobowiązana do formalnego przedstawienia prognozowanych wielkości makroekonomicznych partnerom społecznym. Później pracodawcy i związki zawodowe podejmą prace zmierzające w kierunku wypracowania wspólnej propozycji m.in. w zakresie wysokości płacy minimalnej w 2018 r. Wymaga podkreślenia, iż na obecnym etapie, gdy nie zostały jeszcze wszczęte jakiekolwiek formalne procedury, Pracodawcy RP nie wyrażają stanowiska w kwestii proponowanej wysokości płacy minimalnej. Nasza propozycja będzie uwzględniać szereg czynników, w tym m.in. sytuację panującą na rynku pracy, jak również poziom płacy minimalnej w stosunku do średniego wynagrodzenia.

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

Kontakt:

Źródło:

Pracodawcy RP

Website:

www.pracodawcyrp.pl

Kontakt:

Mateusz Krupczyński

Telefon:

+48 506 741 629

Email:

m.krupczynski@pracodawcyrp.pl

Pozostałe aktualności z…

Do góry

Za materiał opublikowany w serwisie PRC Wire odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego autor