PRC Wire

06/11/2018 - 10:00

Drugie życie budynków – jak zaprojektować i przekształcić całe miasto lub pojedynczy budynek, aby jak najdłużej służyły całemu pokoleniu?

1 października br. inwestorzy, deweloperzy, rady miejskie i inne samorządy, firmy konsultingowe i doradcze, firmy budowlane, w tym również producenci materiałów, dostawcy usług i generalni wykonawcy, studia architektoniczne i firmy zajmujące się projektowaniem wnętrz, kancelarie prawne oraz agencje nieruchomości spotkali się w Warszawie na konferencji Second Life of Buildings. Poland & Central-Eastern Europe, aby dyskutować o rewitalizacji, modernizacji i zmianach sposobu użytkowania istniejących budynków oraz o procesie rewitalizacji miast w przyszłości.

Wśród najważniejszych z poruszanych tematów warto wymienić następujące:

  • Warszawa 2022: Jak rewitalizacja zmieni miasto?
  • Drugie życie budynków w Kijowie
  • Droga do zrównoważonej rewitalizacji miast w Wilnie
  • Duże projekty infrastrukturalne – duże i małe oddziaływania
  • Wspólnota i udział w rewitalizacji miast
  • Podnoszenie poprzeczki w dziedzinie zrównoważonej ekologicznie rewitalizacji miast
  • Drugie życie budynków – drugie życie społeczności

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a wśród zaproszonych gości znaleźli się eksperci Honeywell z Polski i Czech.

Jedną z ciekawszych prezentacji na temat Centrum Kongresowego w Pradze, przygotował Petr Kraus, senior sales manager w Honeywell.

W swoim wystąpieniu zaprezentował przebudowę obiektu, która miała miejsce w ostatnich latach i obejmowała m.in. nowe kotłownie, agregaty chłodzące, renowację systemów wentylacyjnych, nowe oświetlenie i pełną przebudowę BMS.

To jedno z największych i najpoważniejszych modernizacyjnych przedsięwzięć w Czechach. Dzięki tym działaniom osiągnięto znaczącą oszczędność energii, redukcję kosztów operacyjnych, optymalizację technologii budowlanych – lepsze planowanie efektywności operacyjnej. W efekcie powstała również nowa centrala nadzorcza z platformą graficzną BMS oraz bezpieczniejsze, wygodniejsze miejsca w samym budynku. Konserwacja i planowanie obiektów stały się przewidywalne. Obiekt stał się inteligentny, wydajny i zrównoważony.

Nadanie budynkom nowego sensu życia i nowego przeznaczenia to trend ogólnoświatowy. Konferencja wpisuje się międzynarodowe działania związane z projektami rewitalizacyjnymi w miastach europejskich.

W ramach paneli dyskusyjnych zaproszeni goście rozmawiali i wymieniali się doświadczeniami z zakresu ustawodawstwa i finansowania inwestycji. Rozmawiali o tym czy duże projekty infrastrukturalne, takie jak lotniska, wpływają na tkankę miejską, jak inwestorzy nowych budynków myślą o elementach urbanistycznych a jak ci, którzy skupiają się na rewitalizacji i modernizacji, jakie wyzwania technologiczne i techniczne stoją przed deweloperami podczas modernizacji budynków, jak zaprojektować przestrzeń, aby poradzić sobie z projektowaniem doświadczeń odbiorcy.

Gościem panelu Giving buildings a new life był Maciej Czajka z polskiego oddziału Honeywell, który przedstawił m.in. koncepcję aktualizacji starych technologii do najnowszych osiągnięć w dziedzinie sterowania instalacjami i urządzeniami budynkowymi, w celu poprawy komfortu i  fektywności energetycznej obiektów. Program ten polega na wymianie ponad 15 letnich modeli sterowników w budynkach z BMS i niesie dodatkowe korzyści w postaci zwiększonego bezpieczeństwa cyfrowego i otwarcia na serwisy internetowe. Taki projekt może być realizowany podczas generalnego remontu lub zmiany funkcji budynku, ale wielu klientów decyduje się na wymianę samego BMS. Przy obecnym rozwoju technologii, aktualizacja BMS sprawia, że budynek otrzymuje nowe życie, a zarówno właściciele, zarządcy nieruchomości jak i najemcy odnoszą dodatkowe korzyści, jakich nie mieli użytkując wcześniejsze rozwiązania. W procesie aktualizacji, ważne jest również to – jak podkreśla Maciej Czajka – że klient jest zobligowany do zwrotu starego urządzenia do Honeywell, skąd trafia ono do specjalistycznego demontażu i następnie recyklingu lub utylizacji podzespołów. Jest to bardzo korzystne dla środowiska.

Ważnym tematem Konferencji były także aspekty społeczne oraz technologiczne wynikające z rewitalizacji i modernizacji budynków, a także ich architektura.

Jak postępować z obiektami, które znacząco nadgryzł ząb czasu? Wyburzyć, czy wyremontować? A może poddać modernizacji, rewitalizacji i w ten sposób stworzyć nową jakość. Konferencja Drugie życie budynków próbowała wywołać przy tej okazji do tablicy wielu reprezentantów szeroko pojętej branży budowlanej i nowych technologii, którzy próbowali odpowiedzieć na te i podobne pytania. Ma to sens, ponieważ co raz częściej chcemy mieszkać i pracować w obiektach, które nie tylko gwarantują dobrą atmosferę, ale mają swoją ciekawą historię.

Załączniki:

https://www.prconnect.pl/wp-content/uploads/2018/11/Drugie-życie-budynków.pdf

Kontakt:

Źródło:

Maciej Czajka, Honeywell, HBT - Connected Building

Website:

https://www.trendcontrols.com/pl-PL/Strony/default.aspx

Kontakt:

Joanna Maciejewska

Telefon:

+48 22 250 01 05

Email:

j.maciejewska@prconnect.pl

Pozostałe aktualności z…

Do góry

Za materiał opublikowany w serwisie PRC Wire odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego autor