PRC Wire
Praga zaprogramowana na nowoczesność
Google i Microsoft angażują w Polsce kapitał w rozwój ośrodków nowatorskich pomysłów z dziedziny IT, dla szerokiego grona odbiorców. Przy okazji wspierając progres dzielnic oddalonych od centrum finansowo-biznesowego.
Znana z nieskrępowanej możliwości delektowania się sfermentowanym trunkiem prawobrzeżna część Warszawy była, dosłownie lub w przenośni, marginesem stolicy. Ukryte wśród zaniedbanych domów przedwojenne kamienice i fabryki okazują się jednak świetnymi inwestycjami, które, nomen omen, procentują zmieniając wizerunek Pragi.
Deweloperzy walczą o uwagę wybijając w chmury coraz wyższe osiedla i biurowce, artyści prześcigają się w kreatywności swoich twórczych inicjatyw, lecz to z technologicznych nowinek inspirowanych globalnymi procesami zaczyna słynąc ta stołeczna dzielnica.
Niedawno pierwszą rocznicę obecności w Polsce świętował Campus Warsaw – przestrzeń pracy i wymiany doświadczeń naukowo-technologicznych przygotowana przez Google. To trzecie takie miejsce w Europie, zaraz po Londynie i Madrycie, z której korzysta około 10 tys. członków. Swoją siedzibę zarejestrowali w „Koneserze” na ulicy Ząbkowskiej. Ta historyczna już wytwórnia wódki w czasach swej świetności była jedną z najbardziej innowacyjnych fabryk, której rewitalizowane mury inspirują do pracy światłe umysły prawie trzydziestu narodowości.
Dynamizm Campus Warsaw sprowokował przeniesienie działalności do większego budynku w tym samym kompleksie, co nastąpi w pierwszej połowie 2017 roku. Przez pierwszych dwanaście miesięcy społeczność inkubatora zorganizowała ponad 400 wydarzeń, kolejne 130 warsztatów, szkoleń i programów tworzył organizator Campus Warsaw. Jego innowacyjne podejście do start-upów ułatwia i przyśpiesza ekspansję na światowe rynki. Początkujący przedsiębiorcy dostają tutaj wsparcie merytoryczne w zakresie prowadzenia biznesu jak i działań marketingowych. A współpraca z siostrzanymi Campusami w Brazylii, Izraelu czy Korei umożliwia bezgraniczne czerpanie inspiracji z podobnych ścieżek rozwoju na całym globie. Kolejne etapy aktywności start-upów wspiera program akceleracyjny funduszu Innovation Nest. Growth! do końca 2016 dofinansował około 30 inicjatyw.
Wszechstronnego wsparcia na Pradze, tym razem Południe, ma dostarczać kolejna inwestycja jednego z największych graczy światowych: w lipcu 2017 na ulicy Grochowskiej ma powstać Startberry. W kompleksowym centrum o powierzchni 650 m kw. będą rozwijały się istniejące już start-upy. Organizatorzy zapewniają program akceleracyjny, przyśpieszenie rozwoju oraz pozyskiwanie odbiorców. Wszystko to przy wsparciu technologicznym i merytorycznym firm: Microsoft, Senfino, EY. Nabór do inkubatora Startberry już ruszył.
A na horyzoncie pojawia się następne miejsce z perspektywami – w Porcie Praskim ma powstać Park Mediów, który po połączeniu z Centrum Nauki Kopernik będzie stanowić innowacyjne zaplecze inżynieryjno-komunikacyjne.
Entuzjaści i protagoniści rozkwitu warszawskiej Pragi porównują ją z Brooklynem. W raporcie Global Cities 2017 ta nowojorska dzielnica uplasowała się na drugiej pozycji na liście miast, w których organizacja miejsca pracy dla start-upów jest najdroższa na świecie. Czy w tym kierunku będzie podążał rozwój części Warszawy? Czas pokaże. Google i Microsoft inicjując swoje inwestycje w Polsce wykorzystują zgoła odmienne cenniki, ale też liczą na wielokrotny zwrot lokaty kapitału. Z pewnością interes idzie w parze z wiarą w niewykorzystany, jak dotąd, potencjał prawobrzeżnej stolicy. Podniesie to walory nie tylko samej dzielnicy.
Źródło: |
PRConnect |
Website: |
|
Kontakt: |
Anna Szydlarska-Konarska |
Telefon: |
|
Email: |
Pozostałe aktualności z…
Za materiał opublikowany w serwisie PRC Wire odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego autor