PRC Wire

13/09/2019 - 13:39
Warszawa

Ratunek na wysokościach

Rusza kampania informacyjna, której celem jest ratowanie w krytycznych sytuacjach operatorów żurawi wysokościowych. W razie zagrożenia życia może im pomóc jedynie specjalistyczny sprzęt do samoewakuacji.

Operator żurawia wysokościowego pracuje sam. Zamknięty w szklanej kabinie na wysokości mogącej przekraczać nawet 200 metrów nie może liczyć na niczyją pomoc. Jeśli na placu budowy wybuchnie pożar, dojdzie do nagłego załamania pogody lub gdy on sam zacznie się czuć źle – na ziemię musi schodzić powoli po drabinie, która stanowi jedyną drogę ewakuacji.

– Musimy dać operatorowi możliwość samoewakuacji – mówi Arkadiusz Hiller, przewodniczący Krajowej Komisji ZZ Wspólnota Pracy. – Nie zawsze straż pożarna jest w stanie przyjechać na czas. Są takie sytuacje, jak ta która miała miejsce ostatnio, w której palił się wieżowiec. Operator byłby odcięty od drogi ewakuacji. Taki system, nad którym pracujemy mógłby uratować mu życie – tłumaczy Hiller.

System opracowany przez firmę 3M pozwala na szybki zjazd na ziemię w specjalnej uprzęży z wykorzystaniem mechanizmu linowego zapewniającego bezpieczną, stałą prędkość. W przypadku pożaru lub niespodziewanej burzy zaoszczędzenie nawet kilku minut podczas drogi na ziemię – może decydować o ludzkim życiu.

– Ta akcja ma na celu budowanie świadomości. Musimy pamiętać, że nie jest to działanie wykorzystywane do przeprowadzenia szkolenia, ponieważ takie szkolenie wymaga odpowiedniego czasu i programu – podkreśla dr inż. Rafał Hrynyk, specjalista ds. regulacji i relacji z administracją publiczną w 3M Polska.

To inicjatywa powstała w wyniku prac związanych z opracowaniem Kodeksu bezpiecznej pracy na wysokości i rozpoznanych potrzeb wynikających z pojawiających się coraz częściej sytuacji niebezpiecznych z udziałem budowlanych żurawi wieżowych i ich operatorów. Uwzględnienie takiego zagrożenia w ocenie ryzyka nie należy do standardów, tymczasem rzeczywistość potwierdza potrzebę.

Sprzęt w postaci środków ochrony indywidualnej oraz szkolenia dla tej grupy pracowników mogą zapewnić dodatkową drogę ewakuacji w sytuacjach krytycznych wynikających z odcięcia drogi wejścia/zejścia. Wyposażenie kabiny żurawia w odpowiedni sprzęt oraz wiedza operatorów będą pomocne również podczas interwencji z udziałem służb ratowniczych, zapewniając dodatkową możliwość przeprowadzenia ewakuacji pracownika.

Editorial Note:

Kontakt:

Źródło:

Pracodawcy RP

Website:

https://pracodawcyrp.pl/wideo/ratunek-na-wysokosciach

Kontakt:

Katarzyna Siemienkiewicz

Telefon:

22 518 87 26

Email:

k.siemienkiewicz@pracodawcyrp.pl

Pozostałe aktualności z…

Do góry

Za materiał opublikowany w serwisie PRC Wire odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego autor